Direct naar inhoud
Afdeling Texel

Mienterglop wordt 30km/u

Gepubliceerd op:

Een succes voor de bewoners en de Fietsersbond.

De maximaal toegestane snelheid op het Mienterglop gaat van 60 naar 30 km/u, zo besloot de Texelse gemeenteraad unaniem. Een succes voor de bewoners en de Fietsersbond.

Het Mienterglop is een smalle, door groene bosschage aangeklede weg, met veel in-en uitritten, onder meer van vakantiewoningen. Tegelijk wordt die weg door auto’s veelvuldig gebruikt als sluiproute om het drukke centrum van De Koog te vermijden. Fiets of wandel je er, en er komt een auto aan, dan is toevlucht in de berm vaak de enige veilige oplossing.

Bewoners en de Fietsersbond dringen daarom al langer aan op maatregelen. Zo markeerde de Fietsersbond eind 2023 het Mienterglop als een van de urgente veiligheidsknelpunten. En bewoners van Het Mienterglop doen datzelfde moment een dringend beroep op verantwoordelijk wethouder Hooijschuur om op het Mienterglop een maximum snelheid van 30 km/u in te stellen.

Wat dan volgt is een Kafkaiaans tafereel van een gemeentelijke bureaucratie die doof en blind is voor redelijke argumenten, zich blindstarend op de eigen zin, en die uiteindelijk vastloopt in het eigen ongelijk.

Het begint met een reactie van de gemeente op het verzoek van de bewoners. ‘De gemeente gaat geen 30 km/uur instellen op de Mienterglop (…) het heeft niet het karakter van dorp in de zin dat er links en rechts veel uitritten zijn.’ Ondertussen heeft de gemeente in de berm van een deel van de weg graskeien laten aanleggen, waardoor de weg breder oogt, er sneller wordt gereden en het voor auto’s alleen maar gemakkelijker wordt om elkaar te passeren. Bewoners en Fietsersbond hebben het nakijken.

Snoeiwerk in het broedseizoen

De discussie rond Het Mienterglop komt in een stroomversnelling wanneer de gemeente begin mei struiken en bomen langs de weg begint weg te zagen. Volgens de gemeente regulier snoeiwerk, maar bewoners constateren iets heel anders: hele stukken bosschage worden weggekapt. Volgens de gemeente was dat nodig om ruimte te maken voor het ingraven van een nieuwe waterleidingbuis, de bewoners verdenken de gemeente ervan de weg nog weer breder te maken zodat die kan dienen als alternatieve route wanneer de gemeente de Boodtlaan gaat afsluiten vanwege herbestrating. Bewoners zijn woest en kondigen een gang naar de rechter aan.

Los hiervan is vooral de steen des aanstoots: hoe haal je het als gemeente in het hoofd om hak en zaagwerk met veel lawaai in bosschages uit te voeren op het hoogtepunt van het broedseizoen, en waarom zijn de bewoners pas één dag van tevoren op de hoogte gesteld van de werkzaamheden?

De Texelse gemeenteraad staat op zijn achterste benen. Verantwoordelijk wethouder Hooijschuur (Texels Belang) moet toezeggen dat het snoeiwerk ‘onmiddellijk zal stoppen’,  en wethouder Kieft (GroenLinks) stelt klip en klaar: ‘Dit moet zo niet nog een keer gebeuren. Dat is ons echt menens.’ De manier waarop de gemeente met bewoners omgaat moet volgens hem duidelijk veranderen. ‘Communiceer proactief, ruim van tevoren zodat burgers zich kunnen voorbereiden, met een goede analyse van de aandachtspunten voor de belanghebbenden, dat alles van tevoren goed afgewogen. En zo zorgen dat we niet meer situaties als bij het Mienterglop terechtkomen.’

Geen sluiproute

Het snoeiwerk mag dan gestopt zijn, wat blijft is de wens van de bewoners om de weg een maximum snelheid van 30 km/u te geven en te voorkomen dat de weg wordt gebruikt als sluiproute voor een afgesloten Boodtlaan.

De Fietsersbond presenteert diverse voorstellen om de weg vooral te gebruiken voor bestemmingsverkeer. Bijvoorbeeld door het instellen van 1-richtingsverkeer of een knip in de weg voor auto’s, passeerhavens, een lagere snelheid, de aanleg van fietsstroken, enzovoorts. Kern van de boodschap van de Fietsersbond: er meer is dan alleen wegverbreding met graskeien, en het is wel degelijk mogelijk om gebruik van Het Mienterglop als doorgangsroute te ontmoedigen/onmogelijk te maken.

De gemeente reageert afwijzend met een veelzeggend argumentatie: ‘Aangezien het Mienterglop als 60 km/u erftoegangsweg onderdeel uitmaakt van het wegennetwerk op Texel is er sprake van verkeer over gelijkwaardige wegen en geen sprake van (tijdelijk) sluipverkeer.’ Oftewel: prima dat vrachtwagens en bestelbusjes Het Mienterglop gebruiken, want de weg hoort nu eenmaal bij het wegennetwerk.

Wel of geen 30 km/u

Er zijn ook raadsvragen over het instellen van 30 km/u, en in eerste instantie reageert de gemeente met: dat kan alleen door het Mienterglop binnen de bebouwde kom te halen. Procedureel een omslachtige route, met alle nadelen van dien, zoals de noodzaak van staartverlichting en de aanleg van stoepen. Oftewel, voorlopig komt die 30 km/u niet.

Dan verschijnt er ineens een heel anders getoonde reactie van de gemeente die ook nog eens bovenstaande weerspreekt: buiten de bebouwde kom kan wel, er is alleen een verkeersbesluit voor nodig. Eindelijk is er een opening van de kant van de gemeente, er gloort licht aan de horizon.

Maar zoals in elke opera wacht er nog een dramatische ontknoping. Die komt wanneer de fracties van GroenZwart, PvdA en GroenLinks op aandringen van bewoners en de Fietsersbond een motie indienen om de wethouder te bewegen dat verkeersbesluit ook metterdaad te nemen.

De gemeente reageert negatief: we hebben het verkeerscirculatieplan voor De Koog en het wegencategoringsplan voor Texel aangenomen voor een looptijd van 10-20 jaar, daarvan afwijken vereist dat we dat in het grotere geheel moeten bekijken. Anders gezegd: voorlopig doen we niks. Het is weer als altijd dezelfde riedel.

En dan komt tijdens de raadsvergadering van afgelopen woensdag 18 september de ontknoping: de gemeente zit er faliekant naast. In het verkeerscirculatieplan De Koog staat duidelijk vermeld dat Mienterglop/Kamperfoelieweg naar 30 km/u moeten, er zijn zelfs 10.000-en euro’s uitgetrokken om dat verder uit te werken. Een besluit van inmiddels 3 jaar geleden, waar de gemeente niks mee heeft gebeurt!

Verantwoordelijk wethouder Hooijschuur moet voor de zoveelste keer door het stof en zijn excuses aanbieden. En om het voor eens en altijd duidelijk te maken neemt de gemeenteraad unaniem de motie aan om op Het Mienterglop 30 km/u in te stellen.

Deel deze pagina

Een lijst met artikelen

  • Aanpassing Boodtlaan

    Fietsers in de voorrang op de Boodtlaan Op aandringen van de Fietsersbond Texel heeft het fietspad voorrang gekregen bij afslag…

    Gepubliceerd op:
  • Fietsgemeente 2024

    Texel is de snelste stijger in verkiezing Fietsgemeente 2024 De gemeente Texel is door fietsers uitgeroepen tot snelst stijgende gemeente…

    Gepubliceerd op:
  • Fietspad van de toekomst

    Het CROW heeft een discussienota geschreven met aanbevelingen over de inrichting van het fietspad van de toekomst. Het wordt steeds…

    Gepubliceerd op: